Çanakkale Estetik Diş Tedavisi

Yüz bölgesinde en çok dikkat çeken alanlardan biri de dişlerdir. Özellikle gülme ya da gülümseme sırasında dişlerin nasıl göründüğü, yüzün genel olarak estetik görünümünde de etkili olur. Bir anlamda dişler gülümseme ile bütünleşir. Diş görünümündeki herhangi bir problem ise gülüşün estetik görünmesinin önüne geçer. İşte bu gibi durumlarda devreye estetik diş hekimliği uygulamaları giriyor.

Çanakkale estetik diş tedavisi hakkında hakkında merak edilen her şeyi ve detaylı bilgileri sizin için en basit haliyle anlattık.

Çanakkale Estetik Diş Tedavisi

En genel şekli ile estetik diş hekimliği, dişlere ve dolayısıyla da gülüşe daha estetik bir görünüm kazandırmak için gerçekleştirilen işlemlerdir. Dişlerde meydana gelen çürükler, aşınmalar, sararmalar, hassasiyet problemleri, kırılmalar gibi problemler de estetik diş hekimliği kapsamında gerçekleştirilen işlemler ile tedavi edilir. Aynı zamanda dişlerdeki şekil ve form bozukluklarının giderilmesi için de çeşitli müdahaleler gerçekleştirilir. Sonuç olarak kişinin daha sağlıklı ve estetik görünen dişlere kavuşması sağlanır. Estetik diş hekimliği uygulamalarından hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir.

Estetik diş hekimliğinde uygulanacak olan tedaviler her hasta için aynı olmaz çünkü hastaların ihtiyaçları değişkenlik gösterir. Bu nedenle tedavilere başlanmadan önce hastanın detaylı bir şekilde ağız ve diş muayenesinden geçmesi gerekir. Böylelikle daha sağlıklı ve daha estetik bir diş görünümü elde edilmesi için hangi işlemlerin yapılması gerektiğine karar verilir. Bu işlemler bir sıraya konur ve ardından uygulama aşamasına geçilebilir.

Örneğin şayet hastanın dişlerinde çürük yoksa bu durumda çürük tedavisinin uygulanmasına da gerek duyulmaz. Hassasiyet problemi mevcut değilse haliyle hassasiyet gidermeye yönelik tedavilere de ihtiyaç olmaz. Sonuç olarak estetik diş hekimliği çerçevesinde gerçekleştirilecek olan uygulamalar kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak genellikle aşağıdaki işlemlerden faydalanıldığını belirtebiliriz.

Bu işlemler oldukça geniş bir hasta grubunu kapsıyor. Genel olarak özetlemek gerekirse diş görünümünden rahatsızlık duyanlar için bu işlemler rahatlıkla tercih edilebilir. Hangi durumlarda devreye estetik diş hekimliği uygulamalarının girdiği noktasında ise şu örnekleri verebiliriz.

 • Dişlerde doğuştan ya da sonradan sararmalar ve renk değişimleri meydana gelmesi
 • Çeşitli kazalar ya da darbeler nedeniyle dişlerde kırıklar, çatlaklar oluşması
 • Dişte ya da dişlerde dolgu yapılamayacak kadar yüksek oranda madde kaybının olması
 • Diş eti çekilmelerinden kaynaklı olarak dişlerde aşırı uzun bir görünüm ortaya çıkması
 • Diş etlerinin dişe doğru aşırı uzamış olması
 • Doğuştan ağız içerisinde eksik ya da fazla diş bulunması
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak diş kaybının meydana gelmesi ve diş kaybının gülüşe de olumsuz bir yansıma yapması
 • Dişler, diş etleri ve dudak arasındaki orantıda sapmalar olması
 • Ön bölgede bulunan dişlerin gülümseme sırasında yeterince estetik bir görünüm sergilememesi;
 • Çene kemiğinde erimeler meydana gelmesi ve bu erimelerden kaynaklı olarak yüzde çöküntü görünümler oluşması
 • Diş çürükleri gibi hem kişiye rahatsızlık veren hem de estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olan sorunların mevcudiyeti

Estetik diş hekimliğinde dişler kadar diş etlerinin de estetik ve güzel görünmesi için çeşitli tedaviler uygulanabiliyor. Düzgün sıralanmış dişlere, sağlıklı ve estetik görünen diş etlerine, güzel bir gülümseye sahip olmak isteyenler bu uygulamalardan rahatlıkla faydalanabilir. Estetik diş hekimliği işlemleri 18 yaş üstünde olan her birey tarafından tercih edilebilir.

Gülüş estetiğinden memnun olmayan hastalarımızın fotoğrafları ve ölçüleri alınarak ağız modelleri oluşturulur. Öncelikle hastalarımızın beklentileri ve talepleri öğrenilir.

Elde edilen modeller üzerinde uygulanan demo işlemlerle dişlere ne uygulanacağına ve sonuçta nasıl bir görünüm oluşacağına karar verilirek üzerinden kritik yapılır (moch-up). Kararlaştırılan uygun işlemler (zirkonyum-e max-lamine) ön dişlere uygulanarak üstün bir gülüş estetiği sağlanır. Genellikle tüm işlemlerin bitmesi 4-5 seansı bulabilmektedir.

Diş renkleşmesi birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Eğer hasta şikayeti sadece dişlerin üzerindeki renklenmelerden kaynaklanıyorsa diştaşı temizliği ve ardından yapılan polisaj işlemiyle giderilebilir. Ancak çeşitli nedenlerle kendi doğal rengi sararan dişler beyazlatma materyelleriyle tek seansta beyazlatılabilmektedir.

Özel beyazlatma jelleri dişler üzerine uygun şekilde uygulanır ve belii bir süre beklenerek aktive edilir. Bazı dişlerde ilave ek bir seans daha uygulanabilir veya hastaya özel ısırma plağı yapılarak gece kullanımıyla evde beyazlatma sağlanabilmektedir.

Beyazlatılacak dişlerde diş eti problemi ve çürük olmamalıdır. Ayrıca dişlerdeki mevcut dolgular beyazlamayacağından beyazlatma tedavisinden sonra dolguların dişlerin yeni rengine göre yenilenmesi tercih edilir. Ayrıca bazı durumlarda kanal tedavili dişlerde genel olmayan sadece o dişi etkileyen koyu renkleşmeler meydana gelebilmektedir.

Bu dişlerin kanal tedavilerinde bir problem yoksa diş açılarak kavitesi boşaltılır ve buraya beyazlatma jeli uygulanır. Kavitenin üstü geçici bir şeklide kapatılarak 2-3 gün beklenilir. Bu süreçte yeterli beyazlık sağlandıysa işlem bitirilir aksi takdirde jel tazelenerek bir sonraki seansa ertelenir.

Beyazlatma materyallerinin dişlere kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Ancak bu tedavi uygun hastalara yapılmalıdır. Öncelikle hastada diş taşı diş eti hastalığı ve aktif çürükler olmamalıdır. Bu yüzden beyazlatma tedavisinden önce diş taşı ve leke temizliği yapılmalıdır. Ağızda aktif çürükler varsa bu dişler tedavi edilmelidir.

Beyazlatma materyalleri yumuşak dokularda tahriş vb istenmeyen etkiler oluşturacağından beyazlatma jeli uygulanmadan önce diş etleri koruma materyaliyle kaplanır. Dudakları korumak içinse hastaya ekartör denilen ağız açıcı aparey takılır. Beyazlatma tedavisinin en önemli yan etkisi dişlerde tedavi esnasında veya hemen sonrasında oluşabilecek hassasiyet durumudur. Bu etkiyi önlemek adına hastanın dişleri tedaviden önce uyuşturulur. Ayrıca tedaviden sonra hastaya ağrı kesici önerilerek evde kullanması için hassasiyet giderici jeller verilebilir.

Beyazlatma tedavisinin kalıcılığı tamamen hastanın alışkanlıklarına bağlıdır. Eğer hastada sigara, çay, kahve gibi renklendirici maddeler açısından yoğun bir kullanım mevcutsa 6 ay içerisinde dişlerin eski haline gelmesi olasıdır.

Fakat hastanın ağız bakımı iyi derecede ve renklendirici maddeleri fazla kullanmıyorsa beyazlık yıllar boyu devam eder. Bazı durumlarda beyazlığın idamesi için hastaya diş plağı yapılarak evde plak vasıtasıyla dişlerine uygulayabileceği idame jelleri verilebilir.

Ön dişlerinden estetik olarak şikayetçi olan hastalarımıza uygulanan işlemdir. Dişlerde herhangi bir aşındırma yapmadan dişlerin boyut şekil ve hizaları kompozit dolgu materyali eklenerek yeniden düzenlenir. İşlem yapılacak diş sayısı fazla ise tedavi birkaç seans da tamamlanır. Tedavi sonucunda boyut renk ve şekil olarak daha estetik diş görünümleri sağlanır.

Ön dişlerin şekil, boyut ve uzunluklarından rahatsız olunan durumlarda uygulanabilir. Diğer estetik tedavi yöntemlerine göre daha ucuz bir işlemdir.

Özellikle ön bölge dişlerdeki ufak çaplı sivrilikler ve düzensizlikler olması durumunda uygulanan bir yöntemdir. Elmas kaplı bir frezle ilgili bölgedeki aşındırılır.

Aşındırma miktarı mümkün olduğunca küçük tutulur. Çünkü fazla aşındırılma yapılırsa dentin dokusuna yaklaşılacak ve bunun sonucunda dişte hassasiyet gelişebilecektir. Ayrıca aşındırmadan sonra bölgeyi çürümeden ve hassasiyetten korumak için rezin içerikli bir bonding materyaliyle kapatmakta fayda vardır.

Dolgu vs işlemleriyle tamir edilemeyecek durumdaki dişler kesilip küçültülerek ölçüleri alınır. Laboratuvar ortamında altyapı üzerine porselen uygulanarak üretilen kronlar özel yapıştırıcılarla kesilmiş diş üzerine yapıştırılarak diş kaplanmış olunur. Porselen kaplamalar kullanılan materyallere göre metal destekli, zirkonyum ve tam seramik kronlar olarak ayrılırlar.

Birinci seansta diş özel frezlerle kesilerek küçültülür. Ardından dişin ölçüsü alınır. Diş üzerine aynı seansta geçici olarak akrilik maddesinden bir kron yapılır. İkinci seansta metal altyapının dişe uyumu ve yüksekliği kontrol edilir. Üçüncü seansta ise porselen uygulanarak tamamlanan kron dişe takılır. Herhangi bir uyumsuzluk yoksa yapıştırılarak tedavi bitirilir.

Bu kronların en büyük dezavantajı gri metal renginin porselen içinden dış ortama az miktarda yansımasıdır. Bu yüzden özellikle ön bölgede estetik açıdan sıkıntı yaratabilmektedirler. Ayrıca metalin esneme kabiliyetinin azlığından dolayı üzerindeki porselende zamanlar çatlama ve atmalar olabilmektedir.

Zirkonyum kronlarda metal destekli kronlardaki gri metal altyapı yerine zirkonyum altyapı kullanılır. İşlem basamakları metal destekli kronlarla aynıdır. Zirkonyum beyaza yakın bir renkte olduğundan porselenin altından gri renk yansımamakta ve özellikle ön dişlerde daha estetik bir görünüm kazanılmaktadır. Ayrıca zirkonyumun esneme kabiliyetinden dolayı üzerindeki porselenin stabilitesi daha iyidir. Bu kronların dezavantajı ise maliyet olarak daha yüksek olmalarıdır.

Özellikle estetik kaygının yüksek olduğu ön dişler kaplanırken altyapı kullanmayarak güçlü porselenlerle kaplamalar hazırlanabilmektedir. Porselenin şeffaflığı sayesinde ön bölge dişlerde görünüm açısından çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu kronlarda altyapı kullanılmadığından işlem basamakları kısalmakta ve uyum yakalandığı takdirde iki seansta tedavi bitirilebilmektedir.

Ön dişlerin estetiğinden ve renginden şikayetçi olan hastalarda dişlerden çok az miktarda aşındırılarak veya hiç aşındırma yapmadan uygulanan yaprak şeklindeki porselenlerdir. Ölçü alındıktan sonra üretilen ince porselenler özel yapıştırma materyalleriyle yapıştırılmaktadır. Bu işlem ile doğal dişlere fazla zarar vermeden üstün estetik sonuçlar alınabilmektedir.

Bu uygulamanın gerçekleştirileceği dişlerde büyük boyutlu çürük veya restorasyonlar olmamalıdır. Dişlerde aşırı çapraşıklık olmamalıdır. Ayrıca alt ve üst dişlerin kapanış ilişkisi uygun şekilde olmalı, dişler kapandığında lamine için yeterli miktarda çalışma alanı oluşmalıdır.

Ön dişlerin aralarındaki boşluklar hastalarımızda estetik problemlere neden olmaktadır. Bu aralıklara diastema adı verilir.

Diastemalar büyük boyutta değilse dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmadan kompozit dolgu materyalleriyle tek seansta kapatılabilmekte ve doğal diş dokusuyla uyumlu estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.

Diş hekimi randevunuzu hızlı ve pratik bir şekilde planlayın!

Çanakkale Diş Hekimi Mustafa Çakır Randevu Formu