Çanakkale İmplant Diş

Eksik diş problemini ortadan kaldıran en etkin tedavi seçeneklerinden biri de implant tedavisidir.

Çanakkale implant diş tedavisi hakkında hakkında merak edilen her şeyi ve detaylı bilgileri sizin için en basit haliyle anlattık.

Eksik diş problemini ortadan kaldıran en etkin tedavi seçeneklerinden biri de implant tedavisidir. Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin hem fonksiyonel olarak hem de estetik bakımdan yeniden kazanılmasını sağlayan bu tedavide yapay diş kökü kullanılıyor. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen yapay diş kökü üzerine protez diş yerleştiriliyor ve bu sayede son derece doğal bir görünüm elde ediliyor. Çanakkale implant tedavisi ile dişin çiğneme fonksiyonunda da herhangi bir problem yaşanmıyor.

Çanakkale Implant Diş Tedavisi Resim

Çanakkale implant tedavisi sadece tek bir diş eksikliği olması durumunda tercih edilmiyor. Birden fazla sayıda diş kayıplarında da güvenle uygulanan bir tedavi metodudur. Titanyum materyalden imal edilen yapay diş kökü ya da diş kökleri, ağız içerisinde herhangi bir yerde meydana gelen diş kayıplarında kullanılabiliyor.

İmplant diş tedavisinde kullanılan titanyum diş köklerinin insan vücuduna hiçbir zararı bulunmaz. Aksine bu materyal, diş etleri ve çene kemiği ile mükemmel bir uyum yakalıyor. Dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle kırılma ya da çatlama gibi risklere karşı da yüksek mukavemet özelliği sergiler. Aynı zamanda titanyumun yüksek ısıya karşı da dayanıklı olduğunu, paslanmayan bir metal olduğunu da belirtmek gerekir.

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de implant dişlerde alerjik reaksiyon konusudur. Titanyum, vücutta alerjik reaksiyona neden olmuyor ve bu açıdan da diş tedavilerinde güvenle kullanılabiliyor. Son olarak implant tedavisinde kullanılan titanyumum, nitrik asit, asetik asit ya da amonyum klorit gibi güçlü bir yapıya sahip olan kimyasallardan etkilenmediğini de belirtebiliriz.

Bu tedavi hastayı zorlayan tedavi yöntemlerinden biri değildir. Çünkü lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve işlem sırasında hastanın ağrı, acı hissetmesi de mümkün olmaz. Tedaviye başlanmadan önce ağız ve diş sağlığının kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle çene kemiğinin ölçümüne ihtiyaç olacaktır. Eğer çene kemiği, implant tedavisinde kullanılan vida benzeri diş kökü için yeterli düzeydeyse diş etine basit bir kesi uygulanıyor. Vidalama işlemi gerçekleştiriliyor ve vidalama tamamlandıktan sonra diş eti yeniden kapatılıyor.

Bu işlemin ardından bir süre beklenmesi gerekiyor. Ardından implant üzerine protez diş yerleştiriliyor ve tedavi de tamamlanmış oluyor. Kullanılan diş protezi hastadan ölçü alınarak özel olarak hazırlanıyor. Diş protezinin zirkonyum ya da porselen olabileceğini belirtmeliyiz. Tamamen hastanın ağız ve diş ölçülerine uygun olarak hazırlanması, diş protezinin gayet konforlu bir şekilde kullanılmasını da beraberinde getiriyor.

Ağız içerisinde eksik dişi olanlar için implant kalıcı ve konforlu bir seçenektir. Ancak hastanın diş etlerinin ve çene kemiğinin implantı destekleyecek durumda olması gerekiyor. Çene kemiğinin yetersiz olması durumunda ise kemiği güçlendirerek implant tedavisinin yapılması mümkündür. Ağız içerisinde çok sayıda diş eksikliği olanlar için de bu tedavinin rahatlıkla uygulanabildiğini belirtebiliriz. Hareketli protez diş kullanmak istemeyenler ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak protez diş kullanımında zorlananlar için de bu tedavi tercih edilebilir.

Bu tedavinin aşırı düzeyde ağrılı olduğu tamamen şehir efsanesidir. Tedaviye başlanmadan önce lokal anestezinin uygulanıyor olması, ağrı ya da acı hissedilmesini önler. Aynı zamanda işlem çok uzun sürmediğinden hasta için gayet konforlu bir süreçte tamamlanır. Anestezinin etkisinin geçmesinin ardından çok hafif düzeyde bir ağrı hissedilmesi mümkün olabilir. Fakat bu ağrı hastanın günlük hayatını etkileyecek, yeme içme sıkıntısı yaşamasına neden olabilecek kadar şiddetli değildir. Diş hekimi tarafından önerilen ağrı kesici ilaç kullanımıyla ağrının kontrol altına alınması da mümkün olabilir.

Diş implantları özel olarak titanyum maddesinden üretilen yapay diş kökü şeklindeki materyallerdir. Kaybedilen diş boşluklarında kemik seviyesi yeterliyse bu materyaller kemik içerisine yerleştirilip sabitlenmektedir. İmplant yerleştirildikten sonra belli bir süre kemiğe kaynama süresi beklenmekte ve ardından üst yapıları için sabit veya hareketli protezler yapılmaktadır.

Uygun şartlarda dişin çekildiği seans hemen implantlar yerleştirilebilmektedir. Bu yönteme immediat implant uygulaması adı verilir. Son zamanlarda yaygın olması ve başarı oranı çalışmalarla ispatlanmış immediat implantlar dişin herhangi bir sebepten dolayı kaybının yaşanması ile dişin çekildiği aynı günde iltihaplı bir durum görülmediği sürece çekilen dişin yerine yerleştirilen implant uygulamasıdır.

Çekim sonrası yerleştirilen immediat implantın üzerine aynı seans uygulanan protez ve kaplama işlemine ise immediat yükleme adı verilir. Bunlar genellikle ön bölgede estetik gülüşü etkileyen bölgelere uygulanmaktadır.

Çeşitli sebeplerle kaybedilen dişler sonucunda oluşan boşluklar kişiye rahatsızlık vermese dahi en kısa sürede kapatılmalıdır. Kapatılmayan boşluklar komşu dişlerin bu boşluklara doğru devrilmesine yol açarak kapanış ilişkilerini bozacaktır. Ayrıca dişin olmadığı yerdeki çene kemiği zamanla eriyecek ve incelecektir. Bu boşlukların köprü tedavisiyle kapatılması halinde ise hem komşu sağlam dişler kesilmiş olacak hem de çene kemiği yine erimeye devam edecektir. Diş kökü gibi işlev gören implantlar bu durumlara karşı olabilecek en iyi tedavi yöntemidir.

Öncelikle cerrahi bir operasyon olduğundan hastanın genel sağlık durumu iyi olmalı, kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesi normal düzeylerde olmalıdır. İmplantlar çene kemiğine tutunarak işlev gördüğünden ilgili bölgede yeterli kemik seviyesi bulunmalıdır. Kemik seviyelerini ve kalınlığını en iyi şekilde tespit edilmek için hastadan üç boyutlu görüntüleme (tomografi) sıklıkla alınmaktadır.

İmplantın yerleştirebilmesi için kemik dokusu kritik öneme sahip olduğundan yetersiz kemik vakalarında hayvan kamiklerinden elde edilen kemik tozu yerleştirilerek çene kemiği kalınlaştırılıp implant yerleştirilmesi için uygun hale getirilebilir.

Yapay diş kökleri olan implantların üzerine doğal dişlerde olduğu gibi sabit porselen kron, köprüler veya hareketli protezler yapılabilir. İmplant üzeri sabit protezlerde kesilmiş dişlerin yerini implant üzerine adapte edilen abutment denilen apareyler almaktadır.

Bu apareyler üzerinden ölçü alınarak metal destekli ve zirkonyum altyapılı kron-köprüler yapılabilir. Ayrıca yine implantlardan tutuculuk sağlanarak implant üst yapılarına adapte olabilen takıp çıkarılan akrilik protezler yapılabilir.

Çenede hiç dişi olmayan hastalarda uygulanır. Kemik seviyesi arka bölgede implantı desteklemeyecek kadar yetersiz ise, mental sinirin ön bölgesinde belirli açılarda yerleştirilmiş dört implant uygulamasıdır. Bu açılanmış dört implant üzerine sabit protez yerleştirilerek tüm çene bölgesini kapsayan bir protez yapımı sağlanır.

İmplant üzeri sabit protezler hergün fırçalanmalı ayrıca gövde altları özel arayüz fırçası ve diş ipleriyle temizlenmelidir. Hareketli protezler ise her gece çıkarılarak temizlenmeli ayrıca implantın çevresi de dikkatlice fırçalanmalıdır.

Diş hekimi randevunuzu hızlı ve pratik bir şekilde planlayın!

Çanakkale Diş Hekimi Mustafa Çakır Randevu Formu