Çanakkale Protez Diş (Diş Eksikliği Tedavisi)

Diş eksikliği tedavisi, çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşayan yahut doğuştan diş eksikliği problemi olanlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişler hem ısırma ve çiğneme fonksiyonları, hem sorunsuz konuşabilme yetisi hem de estetik açıdan önemlidir. Sadece tek bir diş eksikliği dahi bazı sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda diş eksikliği kişinin psikolojik açıdan da kendini kötü hissetmesine ya da özgüven sorunları yaşamasına yol açabiliyor. Dolayısıyla diş eksikliği tedavisi sadece fiziksel anlamda değil psikolojik anlamda da önem taşıyan bir tedavidir.

Çanakkale protez diş tedavisi hakkında hakkında merak edilen her şeyi ve detaylı bilgileri sizin için en basit haliyle anlattık.

Çanakkale Protez Diş - Diş Eksikliği Tedavisi

Pek çok farklı nedene bağlı olarak diş eksikliği yaşanabilir. Öncelikli neden ise ağız ve diş temizliğinin, bakımının ihmal edilmesidir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi ile diş yüzeylerinin ve diş aralarının temizlenmemesi, ağız içerisinde zararlı bakteri oluşumuna sebebiyet verir. Bu da diş çürüklerine ya da diş eti hastalıklarına neden olabiliyor. Sağlıksız ya da tek yönlü beslenme de diş kaybının nedenlerinden bir diğeridir. Aşırı düzeyde şeker tüketen kişilerde diş çürükleri daha sık görülür ve zamanında tedavi yapılmaması durumunda da diş kurtarılamayabilir.

Bazı ilaçların kullanımı ya da bazı hastalıkların tedavisi, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bu durumdan kaynaklı olarak da diş kayıpları meydana gelebiliyor. Uykuda dişleri gıcırdatmak ya da gün içerisinde sürekli olarak dişleri sıkmak gibi alışkanlıkların da dişlerde problem oluşmasına yol açtığını belirtmeliyiz. Sert cisimleri dişle kırmaya çalışmak da benzer sorunları ortaya çıkarıyor. Doğuştan diş eksikliği durumu da söz konusu olabilir.

Protez diş çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  • Sabit protez diş
  • Hareketli protez diş
  • Total protez diş
  • Parsiyel protez diş
  • İmmedial protez diş
  • Diş üstü protezler
  • İmplant üstü protezler

Hastanın, ağızın, çenenin ve dişlerin durumuna göre en uygun tedaviyi ve maliyetleri hastalarım ile tedavi başlangıcında mutlaka paylaşmaktayım.

Protez dişlerin sunduğu en önemli avantaj, dişlerin işlevlerinden tam olarak faydalanmayı sağlıyor olmalarıdır. Hastalar çiğneme ve ısırma gibi diş eylemleri sırasında eksik dişten kaynaklanan çeşitli sorunlar yaşamaktan kurtulabilirler. Haliyle beslenme konforu da artar. Estetik kaygıların ortadan kalkıyor olması da protez dişlerin sağladığı avantajlar arasında bulunuyor. Çok sayıda kişi gülme ya da gülümseme sırasında eksik dişin görünmesinden endişe ediyor. Oysa günümüzde son derece doğal bir görünüm sunan protez dişler sayesinde estetik kaygılar da ortadan kalkabiliyor.

Hastaların protez dişlere alışma süresi gayet kısa oluyor. Bu da önemli bir avantajdır çünkü kısa bir adaptasyon sürecinin ardından protez dişler tıpkı doğal dişler gibi sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Son olarak günümüzde protez dişlerin çok daha dayanıklı malzemeler kullanılarak üretildiğini de belirtmeliyiz. Bu sayede protezlerin uzun ve sorunsuz bir kullanım ömrü sunmaları da mümkün hale geliyor.

Eksik diş sorununu gidermeye yönelik olarak en sık uygulanan tedavi implant oluyor. Titanyum materyalden üretilen ve vidaya benzeyen yapay diş kökleri çene kemiğine yerleştiriliyor. Sonrasında protez diş bu köke oturtuluyor ve böylelikle bir ya da birden fazla sayıda diş eksikliğinin giderilmesi sağlanıyor. Doğuştan eksik diş sorunu olması durumunda ise diş telleri ya da dişlere ek kalıplar yapılması gibi daha farklı tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Aynı zamanda doğuştan eksik diş olması durumunda da implant tedavisinden rahatlıkla faydalanılabileceğini belirtelim.

İmplant tedavisine alternatif olarak çok sayıda diş kaybının olduğu ilerleyen yaşlarda hareketli protez diş kullanımının da mümkün olduğunu belirtmeliyiz. Hareketli protez dişler hastaya özel olarak hazırlanıyor. Öncesinde ağız içerisinden ölçü alınıyor ve sonrasında bu ölçüye uygun olarak şekilde protez dişlerin hazırlanması sağlanıyor.

Diş kayıplarında ilgili bölge hem fonksiyon hem de estetik açıdan gerekli olduğu üzere özel materyallerden yapılan yapay bir diş yapısıyla doldurulmalıdır. Bu yapılara diş protezi adı verilir. Diş protezleri diş eksikliklerinin sayısı, pozisyonu ve hastanın beklentilerine göre değişebilen çeşitlere ayrılırlar. Genel olarak diş protezleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılırlar. Sabit protezler ağızdaki mevcut dişleri veya yapılan implantları altyapı olarak kullanıp bunlara yapışan protezlerdir.

Günlük yaşamda ağızdan hiç çıkmazlar. Hareketli protezler ise ya mevcut dişlerden veya damak yapısından destek alıp tutuculuk sağlarlar. Çıkarılıp takılabilirler ve yatmadan önce mutlaka çıkarılmalıdırlar. Sabit ve hareketli protezlerde kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Sabit protezler tek başına mevcut bir dişin üzerine uygulanacaksa bunlara kron, komşu dişlere yapışıp boşluk üzerinde oluşturulan gövde vasıtasıyla boşlukları dolduranlara ise köprü adı verilir. Ağızda diş mevcutsa yapılan hareketli protezlere parsiyel protez, hiç diş kalmamışsa yapılan protezlere ise total protezler adı verilmektedir. Protezleri mutlaka temiz kullanmalı ve hijyen sağlanmalıdır. Aksi taktirde ağızda koku problemine yol açabilmektedir. Bakterilerin yoğunlaşıp birikebileceği alan protez diş kullanımında artmaktadır. Protezler uygun şekilde temizlenmez ve geceleri çıkarılmazsa ağızda yara, enfeksiyon gibi ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden haraketli protezler her gün gece yatmadan öne doğal dişler gibi mutlaka fırçalanmalı uygun bir solüsyon ve kap içinde sabaha kadar bekletilmelidir.

Çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin boşluğu komşu dişlerden destek alınarak kapatılabilir. Var olan komşu dişler kesilip kaplanarak ortadaki boşluğu dolduran gövdeyle birleştirilir. Porselen için altyapı olarak metal ve zirkonyum kullanılabilir. Zirkonyum köprüler daha estetik ve porselen dayanımı açısından daha başarılıdırlar.

Öncelikle destek olacak dişler kesilerek küçültülürler. Ardından ağızdan ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Bir sonraki seansta laboratuvarda hazırlanan metal ve zirkonyum altyapı prova edilir. Daha sonra bu altyapıların üzerine porselen işlenir. Son seansta ise porselenler prova edilir. Tam bir uyum yakalandıysa protez bitirilipi dişlere yapıştırılır.

Bu tedavinin en büyük dezavantajı komşu sağlam dişlerin kesilip küçültülecek olmasıdır. Ayrıca gövde denilen kısmın altı boş olduğundan buraya gıda birikimi üst düzeyde olabilmektedir.

Ağızdaki diş kaybı çok sayıda ve destek alınacak kadar yeterli değilse takıp çıkarılan akrilik protezler yapılmaktadır. Bu protezlere hareketli parsiyel protezler denilmektedir. Bu protezler ağızdaki mevcut dişlere kanca veya hassas bağlantı vasıtasıyla bağlanarak tutuculuklarını sağlarlar. Ağızda hiç diş kalmamışsa damak ölçülerini alarak hazırlanan protezlere ise total hareketli protezler denilmektedir. Bu protezler mevcut damak yapısından destek alarak tutuculuklarını sağlarlar.

Bu yüzden damakların yeterli hacimde olması kritik önemdedir. Bazı durumlarda kret denilen damak tepeleri yıllar boyunca küçülmekte ve düzleşmektedir. Total hareketli protezler kretlerden tutuculuk sağladığı için bu durumda uygulanmaları zorlaşmaktadır. Bu yüzden böyle durumlarda ilgili çeneye 4-5 implant yerleştirilip total protez bu implantlara adapte edilebilir.

Ağızdaki mevcut dişler kaplanarak bu dişlerden kanca veya hassas bağlantı yöntemiyle destek alınır. Daha sonra ağızdan ölçü alınarak laboratuvarda protezler hazırlanır. Önce protezin metal iskelet yapısı hazırlanarak prva edilir. Ardından akrilik ve dişler yerleştirilerek protez tamamlanır.

Öncelikle hastadan çeşitli yanak haraketleri yaptırılarak hassas bir ölçü alınır. Ayrıca hasta ağzının kapandığındaki dikey boyutu uygun olarak belirlenir. Birkaç sefer yapılan provalardan sonra protezler teslim edilir. Protezin takıldığı ilk zamanlarda ağızda oluşan vuruk ve hafif yaralar normaldir. Vuruk yerlerinin tespit edilip elimine edilmesiyle hastanın da alışmasıyla protez stabil konuma geçer. Özellikle üst protezde zamanla ortadan kırılmalar meydana gelebileceğinden bu durumdan korunmak adına akrilik içine metal iskelet konularak protez güçlendirilebilir.

Ağız ortamı birçok bakterinin bulunduğu bir alandır. Hareketli protezlerin gelmesiyle bakterilerin yoğunlaşıp birikebileceği alan da artmaktadır.

Diş hekimi randevunuzu hızlı ve pratik bir şekilde planlayın!

Çanakkale Diş Hekimi Mustafa Çakır Randevu Formu